BEVEZETÉS ZOFÓNIÁS PRÓFÉTA KÖNYVÉHEZ
Zofóniás próféta Jósiás király idejében működött (640-610). Nevének jelentése: az Úr elrejt. Utalás lehet ez arra, hogy az ítélet napján a békesség egyetlen forrása az, hogy Isten körülvesz oltalmazó szeretetével, s ezért egyedül hozzá kell menekülni. Zofóniás családfája négy nemzedékig vezethető vissza (1,1). Ezékiás ükunokája, aki alatt valószínűleg Ezékiás királyt kell értenünk. Ha ez így van, és Júda királyi házából származik, akkor érthető, hogy miért ismeri olyan alaposan a jeruzsálemi állapotokat, az egy igaz Isten iránti hűség megtörését.
Próféciája tartalmából nyilvánvaló, hogy a Törvénykönyv megtalálása és a jósiási ébredés és annak nyomán megvalósuló reform előtt íródott. Néhányan még azt is feltételezik, hogy Zofóniásnak hatása lehetett magára Jósiás királyra is, és így hozzájárult ahhoz, hogy a király visszatérítette Júdát a jahvizmushoz és szakított elődei bálványimádó gyakorlatával. Ebben az időben az Úr imádata elveszítette lényegét, mert mellette más isteneket is imádtak (1,4-5). Ezért Zofóniás éles hangon és megrettentő képekben hirdeti az Úr napját, amely eljön, mint igazságos ítélet.
IRODALOM
NASB Study Bible, 1910-1911
A Biblia ismerete, Kommentár, V. kötet Zofóniás, 311 kk.
J. Baldwin: Haggai, Zechaiah, Malachi
*A királyok között egy királynő is szerepel (Ataljá). +A társuralkodók együtt uralkodtak. Az egy időben uralkodó királyok egymástól függetlenül uralkodtak. Az alkormányzó az apjával együtt uralkodott, de hozzá képest alárendelt szerepet játszott. ++Ezeket a királyokat (illetve királynőt) meggyilkolták. A dinasztia vagy az azonos családból származó és egymást követő uralkodók összességét jelenti, vagy egyetlen olyan uralkodót, aki más családból származott, mint az előtte és utána uralkodó király. (Júda királyai egyetlen dinasztiát alkottak, mivel mindannyian Dávid leszármazottai voltak.) **Az evangéliumi teológusok véleménye megoszlik Abdiás és Jóel működésének idejével kapcsolatban. Vannak, akik későbbi időpontra teszik őket. Megjegyzés: Egyes királyok esetében az uralom kezdetét és végét jelző évszámok különbsége eltér az uralom megadott hosszától (pl. Roboám: 931-913). Ennek az az oka, hogy az adott király uralmának első és utolsó éve a Gergely-naptár megfelelő évének csak egy részét foglalta magában. A királyok uralmát határoló évszámok a következő műből származnak: Edwin R. Thiele, The Mysterious Numbers of the Hebrew Kings. 3rd ed. Grand Rapids: Zondervan Publishing House, 1983. Forrás: Walwoord, John F. – Tuck, Roy B.: A Biblia ismerete, kommentársorozat II. Józsué – 2Krónika, KIA, 1999, p. 283. Az ábrát a kiadó engedélyével közöljük, sokszorosítása a szerzői jogok védelme miatt tilos!